Плазуни

ПЛАЗУНИ

Клас плазуни — лат. Reptilia, перший клас наземних хребетних тварин, які заселяють нашу планету протягом довгих років. Первинні плазуни виникли від стародавніх земноводних тварин, і послужило цьому кліматичні зміни. У стародавню еру клімат на планеті поступово ставав більш сухим і холодним, в результаті стали пересихати водойми, великі заболочені ділянки перетворювалися на величезні висушені «кратери» і т. д. Зміна кліматичних умов почало відбуватися з-за колосальних горотворних процесів.

У цей час більшість стародавніх земноводних вимерло, через наявність тонкої і голий шкіри, погано розвинених внутрішніх органів і т.п. У решти тварин, поступово стала роговеть і тверднути шкіра, будова легенів стало більш вдосконаленим, в результаті з’явилася здатність краще засвоювати кисень, змінювався і головний мозок тварин, а також з’явився новий спосіб розмноження — відкладення яєць з твердою шкаралупою. Так виникли первинні плазуни.

З’явилися первинні плазуни в древню еру стали розвиватися досить швидко, в результаті стародавні земноводні були відсунуті на другий план. У середню або мезозойську еру це розвиток досяг максимального піку, саме тоді стали з’являтися хребетні тварини величезних розмірів, що отримали назву стародавні плазуни. Вони заполонили всю територію планети і отримали панівне становище на землі, у воді і в повітрі.

Найбільш поширеними видами серед давніх плазунів є:

Жахливий ящір або динозавр — наземне тварина, в довжину досягав більше 35 метрів.

Літаючий ящір — пристосоване до повітря тварина, за своєю будовою нагадує кажана, довжина крил у розмаху сягала більше 7 метрів.

Рибоящір або іхтіозавр — водне тварина, за формою нагадує сучасних дельфінів, у довжину досягав більше 10 метрів.

Зверозубий ящір або теріодонти — наземне тварина, будова зубів, хребта та кінцівок схоже за конструкцією на нинішніх хребетних. Довжина тіла 1-5 м.

І все ж, величезні древні плазуни, добре пристосовані до будь-яких умови життя, не змогли пережити різке похолодання (льодовиковий період). Більшість стародавніх плазунів, не маючи постійної температури тіла — вимерли. Тільки деякі протягом довгих років, набуваючи теплокровних, більш складну будову тіла і внутрішніх органів, дали початок сучасним птахам, ссавцям і гадів. Але це всього лише теорія, більшість питань пов’язаних з походженням, еволюцією, вимиранням і т.п. для нас залишається загадкою.

На даний момент на планеті Земля мешкає більше 8500 тисяч плазунів, серед них можна виділити 4 загону:

Загін черепахи — до цього загону відносяться одні з найстародавніших тварин, налічується близько 230 видів черепах.

Загін клювоголові — сучасні види класу плазунів тварин, до загону відноситься два роди: гатерія і гунтерова туатара.

Загін лускаті — найчисленніший загін, налічується більше 7000 тисяч видів лускатих тварин.

Загін крокодили — хижі хребетні тварини, зараз зареєстровано всього 22 види крокодилів.

Взято с http://web.archive.org/web/20101010020316/http://cytoplazma.ru:80/plazuni.html